2021-22 College Basketball Season

From 506 Archive
Jump to navigation Jump to search

Regular Season

As originally written by Desmond Hobson (aka BWBarefoot)

Week 1

With practices and some media days underway, it's time to start posting the TV schedules and announcers for the season.

Like everyone else, the college basketball world is seeking a return to normal.  For the first time since 2019, NCAA tournament games will be held in venues across the U.S.  The Final Four is scheduled for April 2 and 4 in New Orleans, with the telecast on TBS.

Tuesday 11/9

Alcorn State @ Washington State, 3:00, P12N/WA - Greg Heister, Eldridge Recasner

Manhattanville @ Manhattan, 3:00, ESPN3 - Greg Mescall, Chris Williams

Mount St. Mary's @ 4 Villanova, 4:30, FS1 - Aaron Goldsmith, Bill Raftery

Bethune-Cookman @ South Florida, 5:00, ESPN+ - Jim Louk, Mike O'Donnell

Akron @ 17 Ohio State, 6:00, ESPN2 - Jason Benetti, Jon Crispin

UC San Diego @ California, 5:00, P12N/BA - Roxy Bernstein, Ben Braun

Bob Jones @ Wofford, 5:00, ESPN+ - Jim Noble, Thom Henson, Van Hipp

Eastern Michigan @ Indiana, 6:00, B1G - Brandon Gaudin, Shon Morris

Saint Peter's @ VCU, 6:00, MASN2 - Scott Jackson, John Feinstein

Mary Baldwin @ Winthrop, 6:00, ESPN+ - Mike Pacheco, Karl Lyles

Southern Illinois @ Little Rock, 6:00, ESPN+ - Hayden Balgavy, Patrick Newton

St. Mary's [MD] @ Morgan State, 6:00, MORG website - Lamont Germany

Brescia @ Middle Tennessee, 6:00, CUSA.tv - Chip Walters, Kyle Turnham

Emory & Henry @ Radford, 6:30, ESPN+ - Cole Wilder, Kevin Didomenico

*Central Connecticut @ 24 UConn, 6:30, FS1 - Greg Wolf, Donny Marshall

*IUPUI @ Butler, 6:45, FS1 - Vince Welch, Kim Adams

3 Kansas (MSG) vs. Michigan State, 7:00, ESPN - Dan Shulman, Jay Bilas, Holly Rowe

Champions Classic

*Fairfield @ Providence, 7:00, FS1 - Adam Alexander, Nick Bahe

UT-Martin @ 18 Tennessee, 7:00, SECN - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Loyola [MD] @ 19 North Carolina, 7:00, ACCN - Doug Sherman, Cory Alexander

Houston Baptist @ 5 Texas, 7:00, LHN - Lowell Galindo, Lance Blanks

Texas Southern @ 13 Oregon, 7:00, P12N/OR - Jordan Kent, Ernie Kent

Portland @ Arizona State, 7:00, P12N AZ - Daron Sutton, Sed Bonner

Lafayette @ Syracuse, 7:00, ACC RSN - Tom Werme, Debbie Antonelli

NC Central @ Richmond, 7:00, NBC Wash. - Bob Black, Greg Beckwith

UIC @ Dayton, 7:00, Nws1 - Dwight Burgess, Dave Cecutti

Boston U. @ Rhode Island, 7:00, YUR NE - Stone Freeman, Jack O'Marra

Appalachian State @ Iona, 7:00, ESPN3 - David Resnick, Adam Finkelstein

St. Joseph's [NY] @ New Hampshire, 7:00, ESPN3 - Brendan Glasheen, John Scheinman

Rivier @ UMass-Lowell, 7:00, ESPN3 - Chris Villani, Jim Borodawka

Towson @ Albany, 7:00, ESPN3 - Rodger Wyland, Eric Hannmann

South Carolina State @ East Carolina, 7:00, ESPN+ - Si Seymour, Patrick Johnson

Oakland @ West Virginia, 7:00, ESPN+ - Andrew Caridi, Warren Baker, Angelica Trinone

Siena @ 23 St. Bonaventure, 7:00, ESPN+ - Brendan McDaniels, Chris Scheppner

Evansville @ Cincinnati, 7:00, ESPN+ - Matt Noonan, Kevin Johnson

Stony Brook @ George Mason, 7:00, ESPN+ - Bill Rohland

Regis @ Holy Cross, 7:00, ESPN+ - Kevin Gehl, Kevin Wells

Georgetown Col. @ Eastern Kentucky, 7:00, ESPN+ - Greg Stotelmyer, Doug Sallee

Rider @ Duquesne, 7:00, ESPN+ - Tim Benz, Ellis Cannon

Northeastern @ Colgate, 7:00, ESPN+ - Eric Malanoski, Jeff Bishop

Delaware @ Davidson, 7:00, ESPN+ - Sam Hyman, Sam Goldfarb

Trinity Baptist @ Jacksonville, 7:00, ESPN+ - Scott Bacon, Ayron Hardy

Vassar @ Yale, 7:00, ESPN+ - Brandon Ross, Mike Gambardella

Morehouse @ Harvard, 7:00, ESPN+ - Jim Cain, Chris Egi

Lake Erie @ Wright State, 7:00, ESPN+ - Chris Collins, Jim Brown

Belmont @ Ohio, 7:00, ESPN+ - Marty Bannister, Jacki Windon

Brewton-Parker @ Georgia State, 7:00, ESPN+ - Dave Cohen, Lamont McIntosh

Johnson & Wales @ Charleston S., 7:00, ESPN+ - Killian McClatchy

Wheeling @ Northern Kentucky, 7:00, ESPN+ - Brady Laber, Brad Redford

Rutg.-Camden @ Princeton, 7:00, ESPN+ - Derek Jones, Noah Savage

Mid-Atlantic Chr. @ Hampton, 7:00, ESPN+ - Matt White, Joseph Walters

Salve Regina @ Brown, 7:00, ESPN+ - Scott Cordischi, Russ Tyler

Bowling Green @ Western Carolina, 7:00, ESPN+ - Daniel Hooker, Jeff Bryson

NC A&T @ UNC Greensboro, 7:00, ESPN+ - Scott Pryzwansky, Darryl Kosciak

Carlow @ VMI, 7:00, ESPN+ - Wade Branner, Grafton Young

Toledo @ Valparaiso, 7:00, ESPN+ - Todd Ickow, Jamie Stangel

Ball State @ Georgia Southern, 7:00, ESPN+ - Jared Denk, Danny Waugh

Presbyterian @ Clemson, 7:00, ACCX - Pete Yanity, Kelly Gramlich

The Citadel @ Pittsburgh, 7:00, ACCX - Jeff Hathhorn, Julius Page

USC Upstate @ South Carolina, 7:00, SECN+ - Dave Weinstein, John Williams

Florida Intl. @ Georgia, 7:00, SECN+ - Jeff Dantzler, Mark Slonaker

Bellarmine @ 7 Purdue, 7:00, B1G+ - Dave Weiderhaft, Meghan McKeown

Quinnipiac @ 21 Maryland, 7:00, B1G+ - Shane Connuck, Reese Mona

Emerson @ Merrimack, 7:00, NEC - Will LeBlond

Hartford @ Wagner, 7:00, NEC - Joey Wahler, Ryan Peters

Monmouth @ Charlotte, 7:00, CUSA.tv - Matt Sweriad, Trevor Witt

Dist. of Columbia @ Howard, 7:00, HWD website - Trevin Jones, Ryan Piers

*Niagara @ Xavier, 7:30, FS1 - Jeff Levering, Brian Butch

UMBC @ UMass, 7:30, NESN+ - Jay Burnham, Adam Frenier

Cornell @ Binghamton, 7:30, ESPN3 - Tim Heiman, Doug Walsh

Florida Memorial @ Stetson, 7:30, ESPN+ - Evan Weston, Greg Turner

Florida National @ FGCU, 7:30, ESPN+ - Tom James, J. Webb Horton

SUNY-New Paltz @ Army, 7:30, ESPN+ - Rich DeMarco

Earlham @ Pur.-Fort Wayne, 7:30, ESPN+ - John Nolan, Michael Kibiloski

LSU-Alexandria @ Stephen F. Austin, 7:30, ESPN+ - Chase Merrill

William Peace @ Campbell, 7:30, ESPN+ - Chris Hemeyer, Jay Sonnhalter

Ferrum @ Coastal Carolina, 7:30, ESPN+ - Jeff McCarragher, Nate Ross

New Orleans @ Ole Miss, 7:30, SECN+ - Richard Cross, John Stroud

Miami [OH] @ Georgia Tech, 7:30, ACCX - Wiley Ballard, Jon Babul

Canisius @ Miami, 7:30, ACCX - Kyle Sielaff, Murray Jarman

UNC Asheville @ UAB, 7:30, CUSA.tv - David Crane, Murry Bartow

Fisher @ Bryant, 7:30, NEC - Jon Wallach

Texas State @ Incarnate Word, 7:30, Stretch - Nick Springer

*Miss. Valley State @ St. John's, 7:45, FS1 - Dan Hellie, Casey Jacobsen

*Ark.-Pine Bluff @ Creighton, 8:00, FS1 - Lane Grindle, Jess Settles

Jackson State @ 11 Illinois, 8:00, B1G - Kevin Kugler, Robbie Hummel

Abilene Christian @ Utah, 8:00, P12N Mtn. - Todd Harris, Joe Cravens

Northwestern State @ Oklahoma, 8:00, BS OK - Chad McKee, Bryndon Manzer

Nicholls @ Northern Iowa, 8:00, PSN - Brad Wells, Kevin Lehman

Coppin State @ Loyola Chicago, 8:00, NBCS Ch.+ - Jordan Bernfield, Jeff Dickerson

Saint Francis [PA] @ George Washington, 8:00, NBCS Was.+ - Byron Kerr, Dave Earl

Alabama State @ Western Kentucky, 8:00, WKYU - Jeff Greer, Tim Scarborough

Conc.-Moorhead @ North Dakota State, 8:00, WDAY-DT2 - Dom Izzo, Greg Stemen

Milwaukee @ North Dakota, 8:00, BS Wis./Nth. - Mitch Wigness, Zach Dosch

Central Arkansas @ Saint Louis, 8:00, BS MW+ - Dan McLaughlin, Scott Highmark

SE Missouri @ Missouri State, 8:00, KOZL - Don West, Dan Lucy

UNC Wilmington @ Illinois State, 8:00, ESPN3 - Kurt Pegler, Sean Johnson

Coe @ Drake, 8:00, ESPN3 - Larry Morgan, Adam Emmenecker

UT Arlington @ Oklahoma State, 8:00, ESPN+ - Mike Wolfe, John Holcomb

Kennesaw State @ Iowa State, 8:00, ESPN+ - Brent Blum, Scott Cristopherson

Sacred Heart @ La Salle, 8:00, ESPN+ - Kale Beers

McNeese @ SMU, 8:00, ESPN+ - John Liddle, Stephen Howard

Hofstra @ Houston, 8:00, ESPN+ - Matt Thomas, Reid Gettys

Tennessee Tech @ 12 Memphis, 8:00, ESPN+ - Greg Gaston, Jon Albright

SE Louisiana @ Tulane, 8:00, ESPN+ - Jack Benjamin, Jordy Hultberg

Jacksonville State @ Wichita State, 8:00, ESPN+ - Shane Dennis, Bob Hull

Birmingham S. @ Lipscomb, 8:00, ESPN+ - Jonathan Seamon, Justin Seamon

St. Thomas @ Chicago State, 8:00, ESPN+ - Sam Brief

Marist @ American, 8:00, ESPN+ - Dan Laing, Jimmy Patsos

TX A&M-Intl. @ UTRGV, 8:00, ESPN+ - Jonah Goldberg, Bryan Smith

Columbia @ Fordham, 8:00, ESPN+ - Andrew Bogusch, Andrew Posadas

North Florida @ Texas Tech, 8:00, ESPN+ - John Harris, Clark Lammert

UMES @ Saint Joseph's, 8:00, ESPN+ - Matt Martucci, Joe Lunardi

Cumberland @ Murray State, 8:00, ESPN+ - Neal Bradley, Kenny Roth

Spring Hill @ South Alabama, 8:00, ESPN+ - J.D. Byars, Pat Greenwood

Shenandoah @ High Point, 8:00, ESPN+ - Daron Vaught, Harris Eisenberg

Pepperdine @ Rice, 8:00, ESPN+ - David Saltzman, Daniel Ewing

UT-Southern @ Austin Peay, 8:00, ESPN+ - Barry Gresham, Bob Belvin

Indiana State @ Green Bay, 8:00, ESPN+ - Ted Stefaniak, Cordero Barkley

Wiley @ Lamar, 8:00, ESPN+ - Dan Gresham, Lemont Williams

Maryville @ Samford, 8:00, ESPN+ - Curt Bloom, Boyd Kaiser, Graham Doty

UL-Monroe @ LSU, 8:00, SECN+ - Lyn Rollins, Victor Howell

Elon @ Florida, 8:00, SECN+ - Kyle Crooks, Mark Wise

Morehead State @ 22 Auburn, 8:00, SECN+ - Brit Bowen, Joe Ciampi

Mercer @ 16 Arkansas, 8:00, SECN+ - Brett Dolan, Manuale Watkins

Central Michigan @ Missouri, 8:00, SECN+ - Ben Arnet, Jarrett Sutton

Bucknell @ NC State, 8:00, ACCX - Evan Budrovich, Chris Corchiani

Maine @ Virginia Tech, 8:00, ACCX - Bailey Angle, Mack McCarthy

Dartmouth @ Boston College, 8:00, ACCX - Eric Gallanty, Tim Collins

Eastern Illinois @ Northwestern, 8:00, B1G+ - Noah Cottman, Tre Demps

Western Illinois @ Nebraska, 8:00, B1G+ - Larry Punteney, Buzzy Caruthers

St. Francis Bklyn. @ Wisconsin, 8:00, B1G+ - Noah Clark, Cade Johnson

Kansas City @ Minnesota, 8:00, B1G+ - Mike Grimm, Spencer Tollackson

Neumann @ Drexel, 8:00, FloHps - Rob Brooks, Mike Tuberosa

William Carey @ Southern Miss, 8:00, CUSA.tv - John Cox

Texas Lutheran @ TX A&M-Corp. Christi, 8:00, Team1 - Steve King

Bridgewater @ Norfolk State, 8:00, NSU website - Ross Gordon, Woube Gebre

SIU Edwardsville @ Marquette, 8:30, FS2 - Matt Schumacher, Dickey Simpkins

Harding @ Arkansas State, 8:30, ESPN3 - Brad Bobo, C.J. Pepper

West Florida @ Louisiana, 8:30, ESPN+ - Dan McDonald, Gerald Mouton

Carver @ Troy, 8:30, ESPN+ - Barry McKnight, Jerry Miller

Oklahoma Chr. @ North Texas, 8:30, CUSA.tv -Dave Barnett, Hank Dickenson

Trinity @ UTSA, 8:30, CUSA.tv - Andy Everett

Dixie State @ 1 Gonzaga, 9:00, KHQ/RSNs - Greg Heister, Dan Dickau

Oral Roberts @ Colorado State, 9:00, Stadium - Ari Wolfe, Doug Gottlieb

Louisiana Tech @ 14 Alabama, 9:00, SECN - Mike Morgan, Jon Sundvold

Navy @ 25 Virginia, 9:00, ACCN - Mike Monaco, Malcolm Huckaby

Southern @ Louisville, 9:00, ACC RSN - Evan Lepler, Mike Gminski

CSUN @ USC, 9:00, P12N/L.A. - J.B. Long, Dan Belluomini

UC Irvine @ New Mexico State, 9:00, AgVis - Adam Young, Rus Bradburd, Tatiana Favela

Grambling @ Grand Canyon, 9:00, KUTP - Barry Buetel, Scott Williams, Kate Longworth

Cleveland State @ BYU, 9:00, BYUtv - Dave McCann, Blaine Fowler, Spencer Linton

Eastern Oregon @ Idaho State, 9:00, ESPN+ - Dylan Carder, Jerry Miller

Bethesda @ Southern Utah, 9:00, ESPN+ - Chris Holmes

Western Colorado @ Weber State, 9:00, ESPN+ - Steve Klauke, David Patten

Regis @ Denver, 9:00, DU website - Tyler Maun

Cal State Fullerton @ Santa Clara, 9:00, WCC - Anthony Passarelli

W. New Mexico @ UTEP, 9:00, CUSA.tv - Jon Teicher, Steve Yellen

Utah Valley @ Boise State, 9:00, MWDN - Bob Behler, Abe Jackson

Bradley @ South Dakota State, 9:15, ESPN+ - Tom Nieman, Brad Newitt

10 Kentucky vs. 9 Duke (MSG), 9:30, ESPN - Dan Shulman, Jay Bilas, Holly Rowe

Champions Classic

Dickinson State @ Montana, 9:30, ESPN+ - Riley Corcoran

UC Davis @ Utah State, 9:30, MWDN - Scott Garrard, Lance Beckert

Longwood @ Iowa, 10:00, B1G - Chris Vosters, Trent Meacham

Northern Illinois @ Washington, 10:00, P12N WA - Elise Woodward, P.J. Carlesimo

Montana State @ Colorado, 10:00, P12N Mtn. - Drew Goodman, Fran Fraschilla

Tarleton State @ Stanford, 10:00, P12N BA - Guy Haberman, Drew Schiller

UC Riverside @ San Diego State, 10:00, YUR CA - Jon Schaeffer, Jason Bott

Eastern Washington @ Nevada, 10:00, KAME - John Ramey, Len Stevens

San Francisco St. @ Cal Baptist, 10:00, ESPN+ - Pep Fernandez

William Jessup @ Sacramento State, 10:00, ESPN+ - Steve McElroy

Westcliff @ Cal Poly, 10:00, ESPN+ - Chris Sylvester

Fresno Pacific @ Fresno State, 10:00, MWDN - Paul Loeffler, Marc Q. Jones

Prairie View @ Saint Mary's, 10:00, WCC - Alex Jensen, Dave Lewis

Chattanooga @ Loyola Marymount, 10:00, WCC - Jesse Kass, Jonathan Grace

Northern Arizona @ Arizona, 10:30, P12N AZ - Brian Webber, Matt Muehlebach

Portland State @ Oregon State, 10:30, P12N OR - Rich Burk, Mary Murphy

Long Island @ San Francisco, 10:30, WCC - Pat Olson, Jim Brovelli

La Verne @ San Diego, 10:30, WCC - Jack Cronin

CSU Bakersfield @ 2 UCLA, 11:00, P12N/L.A. - Ted Robinson, Don MacLean

Wednesday 11/10

Regent @ Howard, 5:00, HWD website - Trevin Jones, Ryan Piers

Buffalo @ 5 Michigan, 6:30, B1G - Jeff Levering, Robbie Hummel

Fairleigh Dickinson @ Seton Hall, 7:00, FS1 - Noah Eagle, Bill Raftery

Hope @ Western Michigan, 7:00, ESPN3 - Evan Stockton, Wayne Hinton

Robert Morris @ UCF, 7:00, ESPN+ - Austin Lyon, Michael O'Donnell

Virginia Wesleyan @ Old Dominion, 7:00, ESPN+ - Ted Alexander, Billy Mann

UMES @ Temple, 7:00, ESPN+ - Harry Donahue, Marc Jackson

William & Mary @ Wake Forest, 7:00, ACCX - Evan Lepler, Stan Lewter

Lehigh @ Rutgers, 7:00, B1G+ - Lou Brogno, Dom Savino

Carlow @ James Madison, 7:00, FloHps - Curt Dudley, David Taylor, Corey Spector

Harris-Stowe @ Saint Louis, 8:00, BS MW - Dan McLaughlin, Scott Highmark

Northwestern State @ Tulsa, 8:00, ESPN+ - Chad McKee, Bryndon Manzer

Florida A&M @ Kansas State, 8:00, ESPN+ - Ben Boyle, Stan Weber, Kelsey Bigelow

North Alabama @ Mississippi State, 8:00, SECN+ - Bart Gregory, Charlie Winfield

North Florida @ Texas A&M, 8:00, SECN+ - Will Johnson, Tap Bentz

Alabama State @ Vanderbilt, 8:00, SECN+ - Andrew Allegretta, Shan Foster

Youngstown State @ Penn State, 8:30, B1G - Jason Ross, Shon Morris

LeTourneau @ Sam Houston, 8:30, ESPN+ - Jason Barfield, Ken Holland

Coppin State @ DePaul, 9:00, FS1 - Adam Alexander, Nick Bahe

Penn @ 20 Florida State, 9:00, ACCN - Jay Alter, Dan Bonner

Long Beach State @ Idaho, 9:00, SWX NW - Dennis Patchin, Bill Ames

Detroit Mercy @ Wyoming, 9:00, MWDN - Jacob Tobey, Steve Gosar

Florida Atlantic @ New Mexico, 9:00, MWDN - Robert Portnoy, Hunter Greene

Alcorn State @ Seattle, 10:00, ESPN+ - Russell Brown

San Francisco State @ UC Santa Barbara, 10:00, ESPN+ - Max Kelton, Jerry Pimm

Gardner-Webb @ UNLV, 10:00, MWDN - Ben Wilson, Tony Cordasco

UH-Hilo @ Hawaii, 11:59, Spec. HI - Kanoa Leahey, Artie Wilson

*Games were shown on a whip-around basis; full-game streams were available on FoxSports.com

Thursday 11/11

Air Force vs. South Dakota (Sioux Falls), 2:30, MidCo - Jay Elsen, Brad Newitt

Vermont @ Northern Iowa, 6:00, ESPN+ - Eric Braley, Kevin Lehman

PSU-Allegheny @ Morgan State, 6:00, MORG website - Lamont Germany

Sacred Heart @ Providence, 6:30, FS1 - Eric Collins, Donny Marshall

George Washington @ 21 Maryland, 6:30, B1G - Jason Horowitz, Christy Winters-Scott

Brevard @ UNC Asheville, 6:30, ESPN+ - Matt Stradley, John Williams

Washington Col. @ Mount St. Mary's, 7:00, WDVM - Adam Pohl

Merrimack @ NJIT, 7:00, ESPN3 - Dave Popkin, Rob Kennedy

IUPUI @ Evansville, 7:00, ESPN3 - Kyle Peach, Marcus Wilson

Regent @ Liberty, 7:00, ESPN+ - Matt Warner, Paul Nazigian, Emily Austen

South Carolina St. @ Charleston, 7:00, FloHps - Everett German, Danny Johnson

PSU-Wilkes Barre @ Norfolk State, 7:00, NSU website - Ross Gordon, Woube Gebre

Mary-Hardin Baylor @ Stephen F. Austin, 7:30, ESPN+ - Chase Merrill, D’Torian Smith

McNeese @ TCU, 8:00, ESPN+ - Brian Estridge, Colin Boddicker

Ohio Valley @ Eastern Kentucky, 8:00, ESPN+ - Greg Stotelmyer, Doug Sallee

Spring Hill @ Samford, 8:00, ESPN+ - Blake Gardner, Boyd Kaiser, Will Hudson

Kennesaw State @ Creighton, 8:30, FS1 - Vince Welch, Nick Bahe

UC Riverside @ Arizona State, 8:30, P12N/AZ - Daron Sutton, Don MacLean

Cal State Fullerton @ San Jose State, 10:00, MWDN - Justin Allegri

Northern Arizona @ Washington, 10:30, P12N/WA - Rich Waltz, Eldridge Recasner

Willamette @ Portland, 10:30, KRCW - Bryan Sleik, Jennifer Mountain

Prairie View @ San Francisco, 10:30, WCC - Pat Olson, Jim Brovelli

Northern Colorado @ Hawaii, 11:59, Spec. HI - Kanoa Leahey, Artie Wilson

Friday 11/12

Morris @ The Citadel, 12:00, ESPN+ - Kyle West, Jason Kempf

Western NE @ Quinnipiac, 4:00, ESPN3 - Steve Lenox, Bill Mecca

Northeastern @ Georgia State, 4:00, ESPN+ - Dave Cohen, Rodney Turner

Gordon @ Boston U., 5:00, ESPN+ - Doug Brown, Brian Maurer

Eastern Washington @ UC Davis, 5:00, ESPN+ - Scott Marsh, Darius Graham

North Dakota State @ Cal Poly, 5:00, ESPN+ - Chris Sylvester

ME-Farmington @ Maine, 5:00, AE - Bryan Stackpole, Sandy Thomas

Utah State vs. Richmond, 6:00, CBS SN - Tom McCarthy, Steve Lappas, Jon Rothstein

Veterans Classic

Illinois State @ Eastern Michigan, 6:00, ESPN3 - Ryan Wooley, Reggie Butler

Bryant @ Rhode Island, 6:00, ESPN+ - Stone Freeman, Will Pipicelli

Kent State @ Xavier, 6:30, FS1 - Chris Vosters, Dickey Simpkins

Central Arkansas @ Butler, 6:30, FS2 - Matt Schumacker, Nick Bahe

Semi.: Minnesota vs. Western Kentucky, 6:30, ESPNU - Mark Neely, Robbie Hummel

Asheville Championship

Western Michigan @ Michigan State, 6:30, B1G - Kevin Kugler, Stephen Bardo

ETSU @ Appalachian State, 6:30, ESPN+ - Kendall Lewis, John Reisterer

Robert Morris @ 10 Kentucky, 7:00, SECN - Mike Morgan, Daymeon Fishback

Army @ 9 Duke, 7:00, ACCN - Ryan Craig, Chris Spatola

Morehead State @ UAB, 7:00, Stadium - Noah Coslov, Tim Scarborough

Fordham @ Manhattan, 7:00, ESPN3 - Greg Mescall, Chris Williams

Coppin State @ Rider, 7:00, ESPN3 - Steve Rudenstein, Nick Kosko

Canisius @ East Carolina, 7:00, ESPN+ - Patrick Johnson, Si Seymour

Penn @ George Mason, 7:00, ESPN+ - Bill Rohland

Wright State @ Marshall, 7:00, ESPN+ - Jake Griffith, Bob Bolen

UNC Greensboro @ Northern Kentucky, 7:00, ESPN+ - Brady Laber, Brad Redford

VA-Lynchburg @ Longwood, 7:00, ESPN+ - Blaine McCormick

Marist @ Columbia, 7:00, ESPN+ - Lance Medow, Rob Kennedy

Charleston S. @ Ole Miss, 7:00, SECN+ - Will Kollmeyer, John Stroud

Wofford @ Clemson, 7:00, ACCX - Pete Yanity ,Terrence Oglesby

Radford @ 25 Virginia, 7:00, ACCX - Zealand Shannon, Lauren Moses

Furman @ Louisville, 7:00, ACCX - Kent Taylor, Jody Demling

Holy Cross @ Boston College, 7:00, ACCX - Eric Gallanty, Tim Collins

Northern Illinois @ Indiana, 7:00, B1G+ - Don Fischer, Errek Suhr, Joe Smith

Niagara @ 17 Ohio State, 7:00, B1G+ - Brendan Gulick, Matt Goodman

Guilford @ UNC Wilmington, 7:00, FloHps - Mike Vaccaro

American @ William & Mary, 7:00, FloHps - Jay Colley, Bobby Dwyer

Randolph @ Elon, 7:00, FloHps - Taylor Durham, Tellier Lundquist

Bethune-Cookman @ Middle Tennessee, 7:00, CUSA.tv - Chip Walters, Kyle Turnham

USC Upstate @ Charlotte, 7:00, CUSA.tv - Matt Sweriad, Trevor Witt

Trinity @ Florida Intl., 7:00, CUSA.tv - A.J. Ricketts, Daniel Torres

Culver-Stockton @ Western Illinois, 7:00, WIU website - R.J. Larson

Cornell @ Lafayette, 7:30, ESPN+ - Gary Laubach, John Leone

Jackson State @ Louisiana Tech, 7:30, ESPN+ - Lyn Rollins, Chris Mycoskie

Champions Chr. @ Little Rock, 7:30, ESPN+ - Hayden Balgavy, Patrick Newton

Stetson @ Georgia Tech, 7:30, ACCX - Bryce Koon, Jon Babul

Western Carolina @ Wake Forest, 7:30, ACCX - Dave Friedman, Stan Lewter

Lipscomb @ Charleston, 7:30, FloHps - Everett German, Danny Johnson

UTSA @ Oklahoma, 8:00, BS OK - Chad McKee, Kevin Henry

Eastern Illinois @ Saint Louis, 8:00, BS MW - Dan McLaughlin, Scott Highmark

Tarleton State @ 3 Kansas, 8:00, ESPN+ - Dave Armstrong, Wayne Simien

Rice @ 15 Houston, 8:00, ESPN+ - Matt Pedersen, Reid Gettys

Oakland @ Oklahoma State, 8:00, ESPN+ - Mike Wolfe, Bryndon Manzer

Oregon State @ Iowa State, 8:00, ESPN+ - B.J. Schaben, Scott Christopherson

SIU Edwardsville @ Chicago State, 8:00, ESPN+ - Scott Brief

Antelope Valley @ Utah Valley, 8:00, ESPN+ - Brandon Crow, Josh Kallunki

Grambling @ Texas Tech, 8:00, ESPN+ - John Harris, Chris Level

SE Baptist @ SE Louisiana, 8:00, ESPN+ - Chris Salim, Kemmler Chapple

UMass @ Yale, 8:00, ESPN+ - Kevin Gehl, Christine Huber

Texas State @ LSU, 8:00, SECN+ - Chris Blair, John Brady

UL-Monroe @ 22 Auburn, 8:00, SECN+ - Brit Bowen, Joe Ciampi

Abilene Christian @ Texas A&M, 8:00, SECN+ - Chelsea Reber, Mark French

South Dakota State @ 14 Alabama, 8:00, SECN+ - Roger Hoover, Richard Hendrix

Green Bay @ Wisconsin, 8:00, B1G+ - Noah Clark, Cade Johnson

High Point @ Northwestern, 8:00, B1G+ - Noah Coffman, Tre Demps

Kansas City @ Iowa, 8:00, B1G+ - Connor Onion, Jess Settles

Louisiana @ Southern Miss, 8:00, CUSA.tv - John Cox

Ottawa @ Denver, 8:00, DU website - Tyler Maun

SW Christian @ Oral Roberts, 8:00, ORU website - Adam Hildebrandt

Pittsburgh @ West Virginia, 8:30, ESPNU - Rich Hollenberg, Tim Welsh

New Hampshire @ Marquette, 8:30, FS2 - Bob Brainerd, Brian Butch

Virginia Tech @ Navy, 8:30, CBS SN - Tom McCarthy, Steve Lappas, Jon Rothstein

Veterans Classic

Indiana State @ 7 Purdue, 8:30, B1G - Jeff Levering, Raphael Davis

Ark.-Pine Bluff @ Colorado State, 8:30, KCDO - Brian Roth, Adam Nigon

Incarnate Word @ 8 Baylor, 8:30, ESPN+ - John Morris, King McClure

Sam Houston @ Nebraska, 8:30, B1G+ - Jessica Coody, Buzzy Caruthers

Semi.: South Carolina vs. Princeton, 9:00, ESPNews - Mark Neely, Robbie Hummel

Asheville Championship

Brown @ 19 North Carolina, 9:00, ACCN - Dalen Cuff, Malcolm Huckaby

UTRGV @ Arizona, 9:00, P12N/AZ - Roxy Bernstein, Don MacLean

North Florida @ Grand Canyon, 9:00, KUTP - Barry Beutel, Scott Williams, Kate Longworth

San Diego State @ BYU, 9:00, BYUtv - Dave McCann, Blaine Fowler, Spencer Linton

Southern Utah @ Dixie State, 9:00, ESPN+ - Devin Dixon, Mike Olson

George Fox @ Idaho, 9:00, ESPN+ - Dennis Patchin, Bill Ames

Arkansas State @ 11 Illinois, 9:00, B1G+ - Scott Beatty, Alec Gilmore, Karidia Shelby

Seattle @ Washington State, 10:00, P12N WA - Greg Heister, Eldridge Recasner

Long Island @ Fresno State, 10:00, MWDN - Paul Loeffler, Marc Q. Jones

San Diego @ Nevada, 10:00, MWDN - John Ramey, Len Stevens

Texas Southern @ Saint Mary's, 10:00, WCC - Alex Jensen, Dave Lewis

Idaho State @ Pepperdine, 10:00, WCC - Al Epstein

Evergreen State @ Portland State, 10:30, ESPN+ - Matt Richert, Devon Pouncey

Stanford @ Santa Clara, 11:00, CBS SN - Chris Lewis, Dan Dickau

SMU @ 13 Oregon, 11:00, P12N/OR - Jordan Kent, P.J. Carlesimo

4 Villanova @ 2 UCLA, 11:30, ESPN2 - Dan Shulman, Jay Bilas

Saturday 11/13

Coppin State vs. 24 UConn (Hartford), 12:00, FS2 - Pat O'Keefe, Andy Katz

Omaha @ Ball State, 12:00, ESPN3 - Ryan Klimcak, Charlie Maurer

Georgia Southern @ South Florida, 12:00, ESPN+ - Jim Louk, Mike O'Donnell

CSUN @ Notre Dame, 12:00, ACCX - Chris Frick, Mike Lightfoot

Southern @ Tulane, 12:30, ESPN+ - Ken Berthelot, Jordy Hultberg

UIC @ Valparaiso, 1:00, ESPN3 - Brian Jennings, Jamie Stangel

Harvard @ Iona, 1:00, ESPN3 - David Resnick, Vin Parise

Mount St. Mary's @ Saint Joseph's, 1:00, ESPN+ - Matt Martucci, Joe Lunardi

Air Force @ Tulsa, 1:00, ESPN+ - Chad McKee, Bryndon Manzer

UCF @ Miami, 1:00, ACCX - Kyle Sielaff, Megan Perry

Dartmouth @ Georgetown, 2:00, FoxSports.com/FS2 - George Wallace, John Giannini

Network switched at 2:02

FGCU @ Loyola Chicago, 2:00, NBCS Chi. - Jordan Bernfield, Nick DiNardi

Lamar @ Miami [OH], 2:00, ESPN3 - Steve Baker, Randy Hollowell

NC A&T @ Jacksonville, 2:00, ESPN+ - Scott Bacon, Ayron Hardy

Mercer @ Winthrop, 2:00, ESPN+ - Mike Pacheco, Michael Jenkins

Colgate @ NC State, 2:00, ACCX - Evan Budrovich, Ernie Myers

Merrimack @ Rutgers, 2:00, B1G+ - Ralph Bednarczyk, Tim Catalfamo

Vermont @ 21 Maryland, 2:00, B1G+ - Ben Curtis, Travis Valmon

St. Thomas @ St. Francis Bklyn., 2:00, NEC - Marc Enray, Barry Rohrssen

Howard @ Bradley, 3:00, ESPN+ - Cody Schindler, Matt McClain

Carolina Christian @ UT-Martin, 3:00, ESPN+ - Chris Brinkley, Eddie Suiter

Gardner-Webb @ 16 Arkansas, 3:00, SECN+ - Josh Haley, Ronnie Brewer

Saint Peter's @ St. John's, 4:00, FS1 - Connell McShane, Tarik Turner

Albany @ La Salle, 4:00, ESPN+ - Kale Beers, Richard Prendegast

South Alabama @ Wichita State, 4:00, ESPN+ - Shane Dennis, Bob Hull

Spring Hill @ New Orleans, 4:00, ESPN+ - Jude Young, Tic Price

Old Dominion @ James Madison, 4:00, FloHps - Curt Dudley

Warner @ Florida Atlantic, 4:00, CUSA.tv - Andy Seeley

Alabama A&M @ Jacksonville State, 5:00, ESPN+ - Mickey Shadrix, Gerhard Mathangani

Evansville @ Belmont, 5:00, ESPN+ - Steve Layman, Greg Sage, Jay Gilmore

Loyola [MD] @ Charleston, 5:00, FloHps - Everett German, Danny Johnson

Central Michigan @ DePaul, 6:00, FS2 - Chris Vosters, Dickey Simpkins

UMass-Lowell @ Dayton, 6:00, ESPN+ - Alex Mikos, Eric Farrell

New Mexico @ Colorado, 6:30, P12N Mtn. - Drew Goodman, Ben Braun

Youngstown State @ SE Missouri, 6:30, ESPN+ - Erik Sean

Wagner @ VCU, 7:00, MASN2 - Scott Jackson, Brooks Barry

Detroit Mercy @ Toledo, 7:00, ESPN3 - Mason Lowry, Rhett Boyd

Delaware @ Siena, 7:00, ESPN3 - Robert Lee, Kelly O'Donnell

Georgia @ Cincinnati, 7:00, ESPN+ - Matt Noonan, Kevin Johnson

USC @ Temple, 7:00, ESPN+ - Harry Donahue, Nikki Jones

Hofstra @ Duquesne, 7:00, ESPN+ - Tim Benz, Ellis Cannon

NJIT @ Lehigh, 7:00, ESPN+ - Matt Markus, Greg Falkenbach

Ohio @ Cleveland State, 7:00, ESPN+ - Al Pawlowski, Pat Vuyancih

Eastern Kentucky @ Milwaukee, 7:00, ESPN+ - Scott Warras

NC Central @ 12 Memphis, 7:00, ESPN+ - Greg Gaston, Jon Albright

Montana @ Mississippi State, 7:00, SECN+ - Bart Gregory, Charlie Winfield

Monmouth @ Towson, 7:00, FloHps - Spiro Morekas

Arizona Christian @ Loyola Marymount, 7:00, WCC - Jesse Kaas, Jonathan Grace

North Alabama @ Virgin Islands, 7:00, UVI website - No commentary

Regent @ Hampton, 7:30, ESPN+ - Jonathan Scott

Troy @ Butler, 8:00, FoxSports.com/FS2 - Matt Schumacker, Nick Bahe

Network switched at 8:03

Prairie View vs. 7 Michigan (Washington, DC), 8:00, B1G - Lisa Byington, Len Elmore

Alabama State @ Missouri State, 8:00, KOZL - Don West, Jim Middleton

California @ UNLV, 8:00, MWDN - Ben Wilson, Tony Cordasco

Mary-Hardin Baylor @ UT Arlington, 8:00, ESPN+ - Ron Thulin, Fred Williams

Bellarmine @ Murray State, 8:00, ESPN+ - Neal Bradley, Kenny Roth

Campbell @ 9 Duke, 8:00, ACCX - Ryan Craig, Chris Spatola

Alcorn State @ Portland, 8:00, WCCN - Bryan Sleik, Jennifer Mountain

Davidson vs. San Francisco (Chase), 8:30, WCCN - Pat Olson, Jim Brovelli

Champion Chr. @ Northwestern State, 8:30, NSU website - Patrick Netherton

UTEP @ New Mexico State, 9:00, AgVis - Adam Young, Rus Bradburd, Tatiana Favela

Boise State @ UC Irvine, 9:00, ESPN+ - Trent Rush

Sacramento State @ Utah, 9:30, P12N Mtn. - Todd Harris, Joe Cravens

George Washington @ UC San Diego, 10:00, ESPN+ - Steve Quis, Ted Mendenhall

Miss. Valley State @ Cal Baptist, 10:00, ESPN+ - Pep Fernandez

5 Texas @ 1 Gonzaga, 10:30, ESPN2 - Jon Sciambi, Fran Fraschilla

Life Pacific @ CSU Bakersfield, 11:00, ESPN+ - Greg Kerr, Vance Palm

Pacific @ Hawaii, 11:59, Spec. HI - Kanoa Leahey, Artie Wilson

Sunday 11/14

Yale @ Seton Hall, 12:00, FS1 - Alex Faust, Casey Jacobsen

ETSU @ 18 Tennessee, 12:00, SECN - Roy Philpott, Mark Wise

20 Florida State @ Florida, 1:00, ESPN - Kevin Fitzgerald, Jimmy Dykes

Hanover @ Indiana State, 1:00, ESPN3 - Grant Pugh, Matt Renn

Binghamton @ Sacred Heart, 1:00, NEC - Randy Brochu, Freddie Coleman

Penn @ Bucknell, 2:00, ESPN+ - Doug Birdsong, Terry Conrad

Paul Quinn @ SE Louisiana, 2:00, ESPN+ - Tyler Thomas, Chris Salim

UNC Asheville @ Chattanooga, 2:00, ESPN+ - Todd Agne, Craig Cecil

Bluefield @ Elon, 2:00, FloHps - Taylor Durham

South Dakota @ Drake, 3:00, MC22 - Larry Morgan, Adam Emmenecker

Prairie View @ Oklahoma State, 3:00, ESPN+ - Mike Wolfe, Bryndon Manzer

Arkansas Baptist @ Little Rock, 3:00, ESPN+ - Hayden Balgavy, Patrick Newton

South Dakota State @ Stephen F. Austin, 3:00, ESPN+ - Chase Merrill

Mid-Atlantic Chr. @ Longwood, 3:00, ESPN+ - Blaine McCormick, Trey Wilson

TX A&M-Corpus Christi @ Texas A&M, 3:00, SECN+ - Will Johnson, Tap Bentz

Rhodes @ UAB, 3:00, CUSA.tv - David Crane, Murry Bartow

Western Carolina @ East Carolina, 4:00, ESPN+ - Patrick Johnson, Si Seymour

Ark.-Pine Bluff @ Wyoming, 4:00, MWDN - Reece Monaco, Kevin McKinney

Rocky Mountain @ Montana State, 4:00, ESPN+ - Zach Mackey

Central Connecticut @ Brown, 4:00, ESPN+ - Scott Cordischi, Russ Tyler

Piedmont @ Kennesaw State, 4:00, ESPN+ - Nolan Alexander, Terrence Hill

Fairfield @ Boston College, 4:00, ACCX - Eric Gallanty, Tim Collins

Drexel @ Syracuse, 5:00, ESPN2 - Dan Shulman, Cory Alexander

3rd place: Western Kentucky vs. South Carolina, 5:00, ESPNU - Mark Neely, Robbie Hummel

Asheville Championship

Delaware State @ Rider, 5:00, ESPN3 - Darryl Fein, Steve Rudenstein

Canisius @ 23 St. Bonaventure, 5:00, ESPN+ - Tom Ames, Chris Scheppner

La Sierra @ UC Riverside, 5:00, ESPN+ - Nick Koop, Steven Douglas

Oakwood @ Tennessee Tech, 5:00, ESPN+ - Dylan Vazzano, Michael Cooper

Peru State @ Colorado State, 6:00, KCDO - Brian Roth, Adam Nigon

Dubuque @ Northern Iowa, 6:00, ESPN3 - Matt Schneider, Eric Fraley

Morgan State @ George Mason, 6:00, ESPN+ - Bill Rohland

Champ.: Minnesota vs. Princeton, 7:30, ESPN2 - Mark Neely, Robbie Hummel

Asheville Championship

Idaho State @ Seattle, 8:00, ESPN+ - Russell Brown

Texas State @ Vanderbilt, 8:00, SECN+ - Andrew Allegretta, Shan Foster

Week 2

The Gavitt Tip-Off Games return after a one-year absence.

Monday 11/15

Nicholls @ 9 Baylor, 12:00, ESPN+ - John Morris, King McClure

Carver @ Kennesaw State, 5:00, ESPN+ - Nolan Alexander, Terrence Hill

St. Andrews @ USC Upstate, 6:00, ESPN+ - Brock Bowling, Matt Smith

Bowling Green @ 19 Ohio State, 6:30, B1G - Lisa Byington, Robbie Hummel

William Peace @ Appalachian State, 6:30, ESPN+ - Kendall Lewis, John Reisterer

10 Illinois @ Marquette, 7:00, FS1 - Brandon Gaudin, Donny Marshall

Gavitt Tip-Off Games

Liberty @ LSU, 7:00, ESPNU - Dave Neal, Pat Bradley

Penn State @ UMass, 7:00, CBS SN - Jason Knapp, Mo Cassara

Bryant @ Clemson, 7:00, ACC RSN - Eric Collins, Mike Gminski

Holy Cross @ Quinnipiac, 7:00, ESPN3 - Steve Lenox, Bill Mecca, Dianne Nolan

Robert Morris @ Ohio, 7:00, ESPN3 - Marty Bannister, Jacki Windon

Penn State-York @ UMBC, 7:00, ESPN3 - Gary Stein, John Feinstein

Weber State @ Duquesne, 7:00, ESPN+ - Tim Benz, Ellis Cannon

North Carolina A&T @ South Florida, 7:00, ESPN+ - Jim Louk, Neil Solondz

Manhattan @ Old Dominion, 7:00, ESPN+ - Tim Alexander, Dave Twardzik

Kentucky Christian @ Morehead State, 7:00, ESPN+ - Jared Stacy, Tom Lewis

The Citadel @ Presbyterian, 7:00, ESPN+ - Tyler Shugart

St. Thomas @ Fordham, 7:00, ESPN+ - Mike Watts, Andrew Posadas

Milligan @ Marshall, 7:00, ESPN+ - Mark Martin, Bob Bolen

Erskine @ Wofford, 7:00, ESPN+ - Jim Noble, Thom Henson

Coppin State @ UNC Greensboro, 7:00, ESPN+ - Scott Pryzwansky, Stan Lewter

Franciscan @ Saint Francis (PA), 7:00, NEC - Pat Farabaugh, Bernie Jubeck, Tom Fox

Radford @ Virginia Tech, 7:00, ACCX - Evan Hughes, Mack McCarthy

LeMoyne-Owen @ Florida A&M, 7:00, Facebook - Curtis Ward

Furman @ Belmont, 7:30, ESPN+ - Steve Layman, Greg Sage, Braden Gall

Lamar @ Georgia Tech, 7:30, ACCX - Wiley Ballard, Jon Babul

Jarvis Christian @ Louisiana Tech, 7:30, CUSA.tv - Malcolm Butler, Jack Thigpen

Champions Christian @ McNeese, 7:30, MCN website - Richard Dow

Navy @ Louisville, 8:00, ACCN - Mike Monaco, Dan Bonner

Maine @ Colorado, 8:00, P12N Mtn. - Drew Goodman, Don MacLean

Montana @ North Dakota, 8:00, MidCo - Brian Shawn, Zach Dosch

Colorado Col. @ Northern Colorado, 8:00, ESPN+ - Jason Alwine

Prairie View @ Texas Tech, 8:00, ESPN+ - John Morris, Chris Level

Central Michigan @ Eastern Illinois, 8:00, ESPN+ - Mike Bradd

Northwestern State @ SMU, 8:00, ESPN+ - John Liddle, Stephen Howard

Southern Miss @ TCU, 8:00, ESPN+ - Brian Estridge, Colin Boddicker

Knox @ SIU-Edwardsville, 8:00, ESPN+ - Joe Pott

Benedictine Mesa @ Northern Arizona, 8:00, ESPN+ - James Malamas, Zach Roth

Buffalo @ North Texas, 8:00, ESPN+ - Kyle Youmans, Hank Dickenson

Kansas City @ Missouri, 8:00, SECN+ - Nate Gatter, Kevin Puryear

Tennessee State @ Alabama A&M, 8:00, YouTube - Chauncy Saunders, Vann Pettaway

Central Baptist @ Arkansas State, 8:30, ESPN+ - Brad Bobo, C.J. Pepper

TX A&M-Commerce @ UTSA, 8:30, CUSA.tv - Andy Everett

Providence @ Wisconsin, 9:00, FS2/FS1 - Kevin Kugler, Bill Raftery

Network switched at 9:17

Gavitt Tip-Off Games

Oregon State @ Tulsa, 9:00, ESPNU - Kevin Brown, Jon Crispin

North Florida @ Arizona State, 9:00, P12N/AZ - Daron Sutton, Matt Muehlebach

San Diego @ California, 9:00, P12N BA - Guy Haberman, Ben Braun, Jason Cardona

Texas Southern @ Washington, 9:00, P12N WA - Jordan Kent, Eldridge Recasner

Alcorn State @ 1 Gonzaga, 9:00, KHQ/RSNs - Tom Glasgow, Richard Fox

Walla Walla @ Eastern Washington, 9:00, ESPN+ - Greg Talbott, Marc Axton

Grambling @ New Mexico, 9:00, MWDN - Robert Portnoy, Hunter Greene

Samford @ San Francisco, 9:00, WCC - Pat Olson

Bethune-Cookman @ Utah, 10:00, P12N Mtn. - Jacob Tobey, Ernie Kent

North Dakota State @ UNLV, 10:00, YUR LV - Matt Neverett, Steve Cofield

Sacramento State @ Cal Poly, 10:00, ESPN+ - Chris Sylvester

Idaho @ Fresno State, 10:00, MWDN - Paul Loeffler, Marc Q. Jones

Utah Valley @ Pepperdine, 10:00, WCC - Al Epstein

Southern Utah @ Saint Mary's, 10:00, WCC - Alex Jensen, Dave Lewis

Long Beach State @ 2 UCLA, 11:00, P12N/L.A. - Roxy Bernstein, Bill Walton

San Jose State @ Stanford, 11:00, P12N BA - Kevin Danna, Mike Montgomery

UC Santa Barbara @ Washington State, 11:00, P12N WA - Greg Heister, Dan Dickau

Tuesday 11/16

Fisher @ Sacred Heart, 1:00, NEC

UMass-Lowell vs. Okla. St. (Mohegan Sun), 5:00, FloHps - Spencer Turkin, Cy Alexander

Hall of Fame Showcase

25 USC @ FL Gulf Coast, 6:00, ESPNU - Mike Corey, Corey Williams

Miami @ Florida Atlantic, 6:00, CBS SN - Dave Ryan, Bob Wenzel

Howard @ 5 Villanova, 6:30, FS2 - Dan Hellie, Donny Marshall

Creighton @ Nebraska, 7:00, FS1 - Kevin Kugler, Nick Bahe

Gavitt Tip-Off Games

Mount St. Mary's @ 13 Kentucky, 7:00, SECN - Tom Hart, Jon Sundvold

Wright State @ 6 Purdue, 7:00, B1G - Matt Schumacker, Stephanie White

Gardner-Webb @ 7 Duke, 7:00, ACC RSN - Eric Collins, Dan Bonner

Boston U. @ Northeastern, 7:00, NESN - Alex Vispoli, Joe Weil, Milton Posner

Georgia State @ Richmond, 7:00, NBCS Wash. - Bob Black, Greg Beckwith

Yale @ Siena, 7:00, ESPN3 - Robert Lee, Kelly O'Donnell

DePauw @ Evansville, 7:00, ESPN3 - Kyle Peach, Preston Leinenbach

Hofstra @ Iona, 7:00, ESPN3 - David Resnick, Adam Finkelstein

Medgar Evans @ Fairfield, 7:00, ESPN3 - Bob Heussler, Joe DeSantis

Oberlin @ Kent State, 7:00, ESPN3 - Dave Wilson, Ben Pagani

Lehigh @ Monmouth, 7:00, ESPN3 - Eddy Occhipinti, Dave Calloway

Worcester Poly @ Vermont, 7:00, ESPN3 - Rob Ryan, Bernie Cieplicki

Austin Peay @ Pur.-Fort Wayne, 7:00, ESPN+ - John Nolan, Michael Kibiloski

Jacksonville @ UCF, 7:00, ESPN+ - Austin Lyon, Mike O'Donnell

NVU-Lyndon @ Dartmouth, 7:00, ESPN+ - Bob Lipman, Dave Faucher

Tennessee Tech @ Chattanooga, 7:00, ESPN+ - Chris Goforth, Todd Agne

Alabama A&M @ Cincinnati, 7:00, ESPN+ - Matt Noonan, Kevin Johnson

Johnson & Wales @ Brown, 7:00, ESPN+ - Scott Cordischi, Russ Tyler

Jacksonville State @ Troy, 7:00, ESPN+ - Barry McKnight, Jerry Miller

Edinboro @ Cleveland State, 7:00, ESPN+ - Al Pawlowski, Pat Vuyancih

Lafayette @ Penn, 7:00, ESPN+ - Joe Tordy, Vince Curran

Colgate @ Cornell, 7:00, ESPN+ - Barry Leonard, Eric Taylor

James Madison @ Eastern Kentucky, 7:00, ESPN+ - Greg Stotelmyer, Doug Sallee

Bob Jones @ Georgia Southern, 7:00, ESPN+ - Jared Denk, Justin Helms

Fisk @ Tennessee State, 7:00, ESPN+ - Alex Hould, C.J. Eke

South Carolina State @ Georgia, 7:00, SECN+ - Jeff Dantzler, Mark Slonaker

UNC Wilmington @ Pittsburgh, 7:00, ACCX - Jeff Hathorn, Julius Page

Hampton @ Towson, 7:00, FloHps - Spiro Morekas, Chuck Lightening

Winthrop @ Middle Tennessee, 7:00, CUSA.tv - Chip Walters, Kyle Turnham

William & Mary @ Norfolk State, 7:00, NSU website - Ross Gordon, Woube Gebre

Iowa Wesleyan @ Western Illinois, 7:00, WIU website - R.J. Larson

Champion Christian @ UL-Monroe, 7:30, ESPN+ - Chris Harris, Mike Vining

South Alabama @ 14 Alabama, 7:30, SECN+ - Eli Gold, Richard Hendrix

NJIT @ Rutgers, 7:30, B1G+ - Dom Savino, Nick Kosko

Concordia [TX] @ Incarnate Word, 7:30, Stretch - Nick Springer

Virginia @ 15 Houston, 8:00, ESPN - Dan Shulman, Jay Bilas

High Point @ Notre Dame, 8:00, ACCN - Doug Sherman, Cory Alexander

Chicago State @ Loyola Chicago, 8:00, NBCS Chi. - Jordan Bernfield, Nick DiNardi

Murray State @ Illinois State, 8:00, ESPN3 - Connor Onion, Kelly Burke

Missouri S&T @ Bradley, 8:00, ESPN3 - Brad Bobo, Matt McClain

Paul Quinn @ UTRGV, 8:00, ESPN+ - Jonah Goldberg, Bryan Smith

Trinity Christian @ UIC, 8:00, ESPN+ - Jonathan Hood, Kenny Williams

Alabama State @ Iowa State, 8:00, ESPN+ - Brent Blum, Scott Christopherson

Abilene Christian @ UT Arlington, 8:00, ESPN+ - Jared Sandler, Fred Williams

Tarleton State @ Wichita State, 8:00, ESPN+ - Shane Dennis, Bob Hull

Saint Louis @ 11 Memphis, 8:00, ESPN+ - Greg Gaston, Jon Albright

New Orleans @ Northwestern, 8:00, B1G+ - Noah Coffman, Lauren Withrow

Central Conn. vs. NC State (MoSun), 8:00, FloHps - Spencer Turkin, Cy Alexander

Hall of Fame Showcase

Southern @ Rice, 8:00, CUSA.tv - J.P. Heath

American @ Georgetown, 8:30, FS2 - Kevin Fitzgerald, Stephen Bardo

18 North Carolina @ Charleston, 8:30, CBS SN - Rich Waltz, Steve Lappas, Gary Parrish

Denver @ UTSA, 8:30, CUSA.tv - Andy Everett

Seton Hall @ 4 Michigan, 9:00, FS1 - Joe Davis, Bill Raftery

Gavitt Tip-Off Games

North Carolina Central @ Iowa, 9:00, B1G - Jeff Levering, Jess Settles

North Dakota State @ Arizona, 9:00, P12N/AZ - Cindy Brunson, Matt Muehlebach

Nevada @ Santa Clara, 9:00, WCC - Anthony Passarelli

N. New Mexico @ UTEP, 9:00, CUSA.tv - Jon Teicher, Steve Yellen

BYU vs. 12 Oregon (Portland), 10:00, ESPN - Roxy Bernstein, Sean Farnham

PK Invitational

Stanislaus State @ Pacific, 10:00, WCC - Zach Bayrouty, Bob Thomason

La Verne @ UC Irvine, 10:00, ESPN+ - Trent Rush

Jackson State @ Cal Baptist, 10:00, ESPN+ - Pep Fernandez

San Diego Chr. @ UC San Diego, 10:00, UCSD website - Steve Quis, Ted Mendenhall

George Washington @ Cal State Fullerton, 10:30, ESPN+ - Kevin Barbarino

Wednesday 11/17

Houston Baptist @ Texas A&M, 1:00, SECN+ - Will Johnson, Tap Bentz

Central Conn. vs. UMass-Lowell (MoSun), 5:00, FloHps - Spencer Turkin, Cy Alexander

Hall of Fame Showcase

IUPUI @ UTSA, 5:30, CUSA.tv - Andy Everett

Boston College @ Rhode Island, 6:00, CBS SN - Jason Horowitz, Chris Walker

Long Island @ 23 UConn, 6:30, FS2 - Pat O'Keefe, Kim Adams

Michigan State @ Butler, 7:00, FS1 - Joe Davis, Jim Jackson

Gavitt Tip-Off Games

George Mason @ 20 Maryland, 7:00, B1G - Jason Ross Jr., Andy Katz

Harvard @ Albany, 7:00, NESN - Rodger Wyland, Eric Hannmann

Lipscomb @ Dayton, 7:00, News1 - Dwight Burgess, Tony White

Stetson @ Miami [OH], 7:00, ESPN3 - Randy Baker, Steve Hollowell

Binghamton @ Columbia, 7:00, ESPN+ - Lance Medow

Rider @ Bucknell, 7:00, ESPN+ - Doug Birdsong

Drexel @ Saint Joseph's, 7:00, ESPN+ - Matt Martucci, Joe Lunardi

Toledo @ Oakland, 7:00, ESPN+ - Neal Ruhl, Rex Walters, Danielle Bruce

Marist @ Princeton, 7:00, ESPN+ - Pat McCarthy, Noah Savage

Loyola [MD] @ Coppin State, 7:00, COPP website - Todd Bartley

La Salle @ Delaware, 7:00, FloHps - Scott Klatzkin, Bill Harman

Kansas Christian @ Kansas City, 7:00, UMKC website - Neil Harwell, Michael Watson

NC State vs. Oklahoma State (MoSun), 8:00, CBS SN - Tom McCarthy, Pete Gillen

Hall of Fame Showcase

Tulane @ Florida State, 8:00, ACCN - Drew Carter, Malcolm Huckaby

Montana State @ South Dakota State, 8:00, MidCo

Omaha @ Kansas State, 8:00, ESPN+ - Ben Boyle, Stan Weber, Katherine Benhardt

Central Arkansas @ 9 Baylor, 8:00, ESPN+ - John Morris, Pat Nunley

Xavier-NO @ Louisiana, 8:00, ESPN+ - Tom Nieman, Brad Newitt

Detroit Mercy @ Mississippi State, 8:00, SECN+ - Bart Gregory, Charlie Winfield

VCU @ Vanderbilt, 8:00, SECN+ - Andrew Allegretta, Shan Foster

Northern Iowa @ 16 Arkansas, 8:00, SECN+ - Brett Dolan, Manuale Watkins

Valparaiso @ Stanford, 8:30, P12N/BA - Roxy Bernstein, Mike Montgomery

Northern Colorado @ 8 Texas, 8:30, LHN - Lowell Galindo, Lance Blanks

Missouri State @ Sam Houston, 8:30, ESPN+ - Jason Barfield, Ken Holland

St. John's @ Indiana, 9:00, FS1 - Kevin Kugler, Stephen Bardo

Gavitt Tip-Off Games

Prairie View @ Grand Canyon, 9:00, KUTP - Barry Beutel, Scott Williams, Kate Longworth

Texas Southern @ Air Force, 9:00, MWDN - Josh Howe

George Fox @ Portland State, 10:00, ESPN+ - Matt Richert, Devon Pouncey

Utah Valley @ Long Beach State, 10:00, ESPN+ - Jason Schwartz

UC Davis @ Pepperdine, 10:00, WCC - Al Epstein

Little Rock @ Loyola Marymount, 10:00, WCC - Jesse Kass, Jonathan Grace

Bellarmine @ Saint Mary's, 10:00, WCC -Alex Jensen, Dave Lewis

North Florida @ 2 UCLA, 10:30, P12N/L.A. - J.B. Long, Don MacLean

UC Riverside @ San Diego, 10:30, WCC - Jack Cronin

Thursday 11/18

1st rd.: Davidson vs. New Mexico State, 12:00, ESPNU - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

1st rd.: 22 St. Bonaventure vs. Boise State, 2:00, ESPN2 - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

1st rd.: Penn vs. Utah State, 2:30, ESPNU - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

UNC Greensboro vs. Green Bay (St. Pete., FL), 3:00, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

1st rd.: Clemson vs. Temple, 4:30, ESPN2 - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

Weber State vs. UMass (St. Pete), 5:30, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

Milwaukee @ Florida, 6:00, SECN+ - Kyle Crooks, Patric Young

19 Ohio State @ Xavier, 6:30, FS1 - Brandon Gaudin, Bill Raftery

Gavitt Tip-Off Games

New Hampshire @ Providence, 6:30, FS2 - John Fanta, Vin Parise

Charlotte @ Appalachian State, 6:30, ESPN+ - Kendall Lewis, John Reisterer

1st rd.: Marquette vs. Ole Miss, 7:00, ESPN2 - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

1st rd.: Oklahoma vs. East Carolina, 7:00, ESPNU - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Alabama State @ Iowa, 7:00, B1G - Kevin Kugler, Jess Settles

Saginaw Valley @ Western Michigan, 7:00, ESPN3 - Conor Clingen, Joe Haklin

Boston U. @ Harvard, 7:00, ESPN3 - Jeff Dooley, Adam Finkelstein

Presbyterian @ Cincinnati, 7:00, ESPN+ - Anthony Mazzini, Kevin Johnson

Eastern Michigan @ Northern Kentucky, 7:00, ESPN+ - Brady Laber, Rich Hidy

USC Upstate @ ETSU, 7:00, ESPN+ - Mike Gallagher, Bruce Tranbarger

Grnsb. Col. @ North Carolina A&T, 7:00, ESPN+ - Spencer Turkin

Carver @ The Citadel, 7:00, ESPN+ - Kyle West

Campbell @ Marshall, 7:00, ESPN+ - Mark Martin, Bob Bolen

SUNY Poly @ Colgate, 7:00, ESPN+ - Eric Malanoski, Jeff Bishop

UAB @ South Carolina, 7:00, SECN+ - Dave Weinstein, John Williams

St. Francis Bklyn. @ Penn State, 7:00, B1G+ - Derek Heid, Austin Groft

Coastal Carolina @ UNC Wilmington, 7:00, FloHps - Mike Vaccaro, Marty Feurer

Transylvania @ Morehead State, 7:30, ESPN+ - Jack Kizer, Jared Stacey

Saint Francis [PA] @ Virginia Tech, 8:00, ACCN - Mike Monaco, Paul Biancardi

Florida Intl. vs. Ball State (St. Pete), 8:00, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

SE Louisiana @ SMU, 8:00, ESPN+ - John Liddle, Jim Haller

Stony Brook @ 3 Kansas, 8:00, ESPN+ - Dave Armstrong, Nick Bahe

Nicholls @ TCU, 8:00, ESPN+ - Brian Estridge, Colin Boddicker

CSU Bakersfield @ Northern Arizona, 8:00, ESPN+ - James Malamas, Zach Roth

Rockford @ Eastern Illinois, 8:00, ESPN+ - Mike Bradd

Northern Illinois @ Missouri, 8:00, SECN+ - Ben Arnet, Kevin Puryear

McNeese @ LSU, 8:00, SECN+ - Lyn Rollins, Victor Howell

Haskell @ Oral Roberts, 8:00, ORU website - Adam Hildebrandt

UT Arlington @ North Texas, 8:00, CUSA.tv - Dave Barnett, Hank Dickenson

Rutgers @ DePaul, 8:30, FS1 - Eric Collins, Donny Marshall

Gavitt Tip-Off Games

Fairleigh Dickinson @ Northwestern, 9:00, B1G - Telly Hughes, Andy Katz

Samford @ Oregon State, 9:00, P12N/OR - Rich Burk, Lamar Hurd

Washington State @ Idaho, 9:00, SWX NW - Dennis Patchin, Jeff Norton

Presentation @ South Dakota State, 9:00, MidCo - Tom Nieman, Brad Newitt

1st rd.: Elon vs. West Virginia, 9:30, ESPN2 - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

1st rd.: Indiana State vs. Old Dominion, 9:30, ESPNU - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Southern Utah @ California, 10:00, P12N BA - Kyle Draper, Dan Belloumini

San Jose State @ Cal Baptist, 10:00, ESPN+ - Pep Fernandez

Morgan State @ Seattle, 10:00, ESPN+ - Russell Brown, Mazvita Maraire

Ark.-Pine Bluff @ Portland, 10:00, WCC - Ann Schatz, Jennifer Mountain

Arizona State @ San Diego State, 10:30, CBS SN - Rich Waltz, Dan Dickau

Nevada @ San Francisco, 10:30, Stad. - Barry Tompkins, Doug Gottlieb

Wyoming @ Washington, 11:00, P12N/WA - Elise Woodward, Eldridge Recasner

Friday 11/19

Semi.: New Mexico State vs. Utah State, 12:00, ESPN2 - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

Cons.: Boise State vs. Temple, 12:00, ESPNU - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

1st rd.: Bradley vs. Colorado State, 1:00, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Texas State vs. Dixie State (CSUN), 2:00, CSUN website - No commentary

Cons.: Davidson vs. Penn, 2:30, ESPNU - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

Semi.: 22 St. Bonaventure vs. Clemson, 2:30, ESPN2 - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

UNC Greensboro vs. UMass (St. Pete), 3:00, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

North Dakota vs. Troy (FAU), 3:00, CUSA.tv - Stephen Diener

1st rd.: Brown vs. Creighton, 3:15, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Yale @ Vermont, 4:00, ESPN3 - Rob Ryan, Bernie Cieplicki

Semi.: Oklahoma vs. Indiana State, 5:00, ESPN2 - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Iona vs. Liberty (WWOS), 5:00, ESPNU - Drew Fellios, Chris Williams, J. Webb Horton

MAAC/ASun Challenge

Eastern Washington @ CSUN, 5:00, ESPN+ - Ghizal Hasan, Alan Zinsmeister

American @ Longwood, 5:00, ESPN+ - Sam Hovan, John Feinstein

St. Thomas @ Youngstown State, 5:00, ESPN+ - Robb Schmitt

Weber State vs. Ball State (St. Pete), 5:30, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

Norfolk State @ Bowling Green, 5:30, ESPN3 - Brad Woznicki, Brent Klaasen

1st rd.: Northeastern vs. Duquesne, 5:45, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Towson @ Pittsburgh, 6:00, ACCN - Roy Philpott, Dan Bonner

UT-Martin @ Florida Atlantic, 6:00, CUSA.tv - Stephen Diener

Hofstra @ 20 Maryland, 6:30, FS1 - Dan Hellie, Casey Jacobsen

Siena @ Georgetown, 6:30, FS2 - George Wallace, Tarik Turner

Semi.: Marquette vs. West Virginia, 7:00, ESPN2 - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

Ohio @ 13 Kentucky, 7:00, SECN - Mike Morgan, Mark Wise

Coppin State @ Virginia, 7:00, ACC RSN - Bob Rathbun, Mike Gminski

UMass-Lowell @ George Washington, 7:00, NBCS Wash. - Byron Kerr, Dave Earl

George Mason @ James Madison, 7:00, NBCS Was.+ - Curt Dudley, Steve Buckhantz, Corey Spector

ME-Fort Kent @ Maine, 7:00, ESPN3 - Bryan Stackpole, Sandy Thomas

Wells @ Cornell, 7:00, ESPN+ - Barry Leonard, Eric Taylor

Belmont @ Kennesaw State, 7:00, ESPN+ - Kendall Lewis, John Reisterer

UMES @ Fordham, 7:00, ESPN+ - Andrew Bogusch, Andrew Posadas

Mount St. Mary's @ Robert Morris, 7:00, ESPN+ - Chris Shovlin, Jim Elias

Radford @ Furman, 7:00, ESPN+ - Bryant Lambert, Terrence Oglesby

21 Auburn vs. South Florida (Amalie), 7:00, ESPN+ - Ryan Urquhart, Mike O'Donnell

Lehigh @ Merrimack, 7:00, NEC - Greg Kadetsky, Matt Corsetti

Idaho State @ Nebraska, 7:00, B1G+ - Jessica Coody, Buzzy Caruthers

Pur.-Fort Wayne @ Minnesota, 7:00, B1G+ - Mike Grimm, Spencer Tollackson

Cons.: East Carolina vs. Old Dominion, 7:30, ESPNU - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Manhattan vs. North Alabama (WWOS), 7:30, ESPN3 - Drew Fellios, Chris Williams, J. Webb Horton

MAAC/ASun Challenge

Arkansas State @ SE Missouri, 7:30, ESPN+ - Erik Sean

UMBC vs. Western Carolina (LGWD), 7:30, ESPN+ - Sam Hovan, John Feinstein

Hampton @ Wofford, 7:30, ESPN+ - Jim Noble, Thom Henson

SIU-Edwardsville vs. Niagara (YSU), 7:45, ESPN+ - Rich Juliano, Ron Potesta

Lafayette @ 7 Duke, 8:00, ACCN - Jay Alter, Malcolm Huckaby

1st rd.: Southern Illinois vs. Colorado, 8:00, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Stetson @ Lamar, 8:00, ESPN+ - Dan Gresham, Lemont Williams

Rice @ New Orleans, 8:00, ESPN+ - Jude Young, Tic Price

Middle Tenn. @ Stephen F. Austin, 8:00, ESPN+ - Chase Merrill, D’Torian Smith

Western Kentucky @ 11 Memphis, 8:00, ESPN+ - Greg Gaston, Jon Albright

Paul Quinn @ Tarleton State, 8:00, ESPN+ - Kyle Crews

Florida Intl. vs. Green Bay (St. Pete), 8:00, Pluto - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

Oakland @ 14 Alabama, 8:00, SECN+ - Roger Hoover, Richard Hendrix

Louisiana Tech @ Northwestern St., 8:30, NSU website - Patrick Netherton

Georgia Tech @ Georgia, 9:00, SECN - Tom Hart, Daymeon Fishback

Bellarmine @ Gonzaga, 9:00, KHQ/RSNs - Greg Heister, Dan Dickau, Richard Fox

Cal Poly @ Santa Clara, 9:00, WCC - Anthony Passarelli

Cons.: Ole Miss vs. Elon, 9:30, ESPN3 - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

Semi.: Arizona vs. Wichita State, 10:00, ESPNU - John Schriffen, Robbie Hummel

Roman Main Event

UTEP @ Pacific, 10:00, WCC - Zach Bayrouty, Bob Thomason

Cal State Fullerton @ San Diego, 10:00, WCC - Jack Cronin

Saturday 11/20

Semi.: 4 Michigan vs. UNLV, 12:30AM, ESPN2 - John Schriffen, Robbie Hummel

Roman Main Event

Binghamton vs. 24 UConn (Hartford), 12:00, FS1 - John Fanta, Andy Katz

Monmouth @ Saint Joseph's, 12:00, ESPN+ - Matt Martucci

"B" semi.: Bryant vs. Bethune-Cookman, 12:00, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

Semi.: 5 Villanova vs. 17 Tennessee, 1:00, ESPNews - Jon Sciambi, Fran Fraschilla

Hall of Fame Tip-Off

Richmond @ Drake, 1:00, MC22 - Larry Morgan, Adam Emmenecker

Central Conn. @ Quinnipiac, 1:00, ESPN3 - Steve Lenox, Bill Mecca, Diane Nolan

Stanford @ 9 Baylor, 1:00, ESPN+ - Lincoln Rose, Pat Nunley

Austin Peay @ Dayton, 2:00, BS Ohio - Jim Day, Derrick Dukes

Rider @ Buffalo, 2:00, ESPN3 - Paul Peck, Kevin Sylvester

Heidelberg @ Miami [OH], 2:00, ESPN3 - Randy Baker, Steve Hollowell

Webber Intl. @ North Florida, 2:00, ESPN+ - Brent Martineau, Parker Smith

SIU-Edwardsville @ Youngstown State, 2:00, ESPN+ - Robb Schmitt

°Northern Arizona vs. UTRGV (S. Padre), 2:00, ESPN+ - Jonah Goldberg, Bryan Smith[/color]

UCF @ Evansville, 2:00, ESPN+ - Preston Leinenbach, Donovan Schultz, Arthur Hurst

Canisius @ Cleveland State, 2:00, ESPN+ - Al Pawlowski, Pat Vuyancih

MIT @ Harvard, 2:00, ESPN+ - Alex Vispoli, Justin Gallanty, Connor Clements

Howard @ High Point, 2:00, ESPN+ - Luke Hallett, Harris Eisenberg

Mount St. Vincent @ Columbia, 2:00, ESPN+ - Lance Medow, Barry Rohrssen

Detroit Mercy @ Louisville, 2:00, ACCX - Kent Taylor, Jody Demling

"B" semi.: Air Force vs. Holy Cross, 2:30, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

Bob Jones @ Charleston S., 3:00, ESPN+ - Killian McClatchey, John Peters

Dixie State @ CSUN, 3:00, ESPN+ - Ghizal Hasan, Alan Zinsmeister

UT-Martin vs. Troy (FAU), 3:00, CUSA.tv - Andy Seeley

Cons.: Bradley vs. Brown, 3:15, ESPN+ - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Morgan State @ Portland, 3:45, WCC - Ann Schatz, Jennifer Mountain

Semi.: 6 Purdue vs. 18 North Carolina, 4:00, ESPNews - Jon Sciambi, Fran Fraschilla

Hall of Fame Tip-Off

Chattanooga @ VCU, 4:00, MASN - Scott Jackson, Sean Robertson

UIC @ Loyola Chicago, 4:00, NBCS Chi. - Jordan Bernfield, Nick DiNardi

Chicago State @ UC Santa Barbara, 4:00, ESPN+ - Max Kelton, Jerry Pimm

Carver @ Gardner-Webb, 4:00, ESPN+ - Jon Gross, Jerry Dunn

Army @ La Salle, 4:00, ESPN+ - Kale Beers, Richard Prendergast

Mobile @ South Alabama, 4:00, ESPN+ - Garrett Greene

Montana State @ New Mexico, 4:00, MWDN - Jeff Siembieda, Hunter Greene

NC A&T @ Wake Forest, 4:00, ACCX - Evan Lepler, Michael Jenkins

Oral Roberts @ Central Arkansas, 4:15, UCA6 - Justin Acri

St. Thomas vs. Niagara (YSU), 4:45, ESPN+ - Rich Juliano, Ron Potesta

Mercer @ Saint Louis, 5:00, BS MW - Dan McLaughlin, Scott Highmark

VMI @ Marist, 5:00, ESPN3 - Dean Darling, Steve Eggink

°Incarnate Word vs. Texas Tech (S. Padre), 5:00, ESPN+

UMBC @ Longwood, 5:00, ESPN+ - Sam Hovan, John Feinstein

Colgate @ Syracuse, 5:00, ACCX - Robert Lee, Matt Roe

Eastern Michigan @ Michigan State, 5:00, B1G+ - Ian Gilmour, Brendan Schabath, Regan Holgate

"A" semi.: Utah vs. Boston College, 5:00, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

Cons.: Duquesne vs. Colorado, 5:45, ESPN+ - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

Fairleigh Dickinson @ St. John's, 6:00, FS2 - Pat O'Keefe, Tarik Turner

San Jose State @ 8 Texas, 6:00, LHN - Alex Loeb, Lance Blanks

Manhattan vs. Liberty (WWOS), 6:00, ESPN3 - Tom James, Chris Williams, J. Webb Horton

MAAC/ASun Challenge

North Dakota @ Florida Atlantic, 6:00, CUSA.tv - Andy Seeley

Bucknell @ Illinois State, 7:00, ESPN+ - Sam Levitt, Sean Johnson

Bethesda @ UC Riverside, 7:00, ESPN+ - Bradford Evans, Steven Douglas

Albany @ Eastern Kentucky, 7:30, ESPN+ - Greg Stotelmyer, Doug Sallee

Western Carolina vs. American (LGWD), 7:30, ESPN+ - Sam Hovan, John Feinstein

"A" semi.: Rhode Island vs. Tulsa, 7:30, FloHps  - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

Western Illinois @ DePaul, 8:00, FS2 - Jason Ross Jr., Dickey Simpkins

Fairfield @ Sacred Heart, 8:00, SNY - Randy Brochu, Freddie Coleman

Winthrop @ Vanderbilt, 8:00, SECN+ - Andrew Allegretta, Shan Foster

Iona vs. North Alabama (WWOS), 8:30, ESPN3 - Tom James, Chris Williams, J. Webb Horton

MAAC/ASun Challenge

Central Methodist @ BYU, 9:00, BYUtv - Dave McCann, Blaine Fowler

Pepperdine @ UC Irvine, 9:00, ESPN+ - Trent Rush

Omaha @ Montana, 9:00, ESPN+ - Riley Corcoran

UT Arlington @ San Diego State, 10:00, YUR CA - Jon Schaeffer

UC San Diego @ Sacramento State, 10:00, ESPN+ - Steve McElroy

Texas State vs. Eastern Washington (CSUN), 11:00, ESPN+ - No commentary

Sunday 11/21

7th pl.: Temple vs. Elon, 10:30AM, ESPNU - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

Norfolk State @ Xavier, 12:00, FS1 - Adam Alexander, Nick Bahe

"B" 3rd pl.: Bryant vs. Holy Cross, 12:00, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

"B" semi.: Boston U. vs. Northern Illinois, 12:00, PTB - No commentary^

7th pl.: Penn vs. Old Dominion, 12:30, ESPNews - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

Champ.: 5 Villanova vs. 6 Purdue, 1:00, ABC - Jon Sciambi, Fran Fraschilla

Hall of Fame Tip-Off

5th pl.: Boise State vs. Ole Miss, 1:00, ESPN2 - Kevin Fitzgerald, Dane Bradshaw

Charleston Classic

St. Thomas vs. SIU-Edwardsville (YSU), 1:00, ESPN+ - Rich Juliano

Jackson State @ Marshall, 2:00, ESPN+ - Mark Martin, Bob Bolen

Georgia State @ High Point, 2:00, ESPN+ - Sam Hovan

UMass vs. Ball State (St. Pete), 2:30, CBS SN - Dave Ryan, Steve Wolf

Jersey Mike's Classic

"B" champ.: Bethune-Cookman vs. Air Force, 2:30, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

"B" semi.: Little Rock vs. Sam Houston, 2:30, PTB^

Champ.: Utah State vs. Oklahoma, 3:00, ESPN2 - Derek Jones, Tim Welch

Myrtle Beach Invitational

Princeton @ Oregon State, 3:00, P12N/OR - Rich Burk, Lamar Hurd

Navy @ Furman, 3:00, Nxstr - Pete Yanity, Dean Keener

Alabama A&M @ UAB, 3:00, ESPN+ - Curt Bloom, Mo Finley, Lynden Blake

Tennessee State @ South Dakota, 3:00, SDAK website - John Thayer

Lamar @ Southern Miss, 3:00, CUSA.tv - John Cox

North Dakota @ UT-Martin (FAU), 3:00, CUSA.tv - A.J. Ricketts

3rd pl.: 17 Tennessee vs. 18 North Carolina, 3:30, ESPN - Jon Sciambi, Fran Fraschilla

Hall of Fame Tip-Off

Niagara @ Youngstown State, 3:30, ESPN+ - Robb Schmitt

Southern @ Nebraska, 4:00, ESPNU - Anish Shroff, Chris Spatola

Merrimack @ Virginia Tech, 4:00, ACC RSN - Evan Lepler, Brian Oliver

Western Carolina @ Longwood, 4:00, ESPN+ - Luke Hallett, Harris Eisenberg

TX A&M-Corp. Christi @ UTSA, 4:00, CUSA.tv - Andy Everett

Houston Baptist @ Denver, 4:00, DU website - Raj Sharan

3rd pl.: Clemson vs. West Virginia, 5:00, ESPN2 - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

Georgia Southern @ Wofford, 5:00, ESPN+ - Jim Noble, Thom Henson

William & Mary vs. Howard (HPU), 5:00, ESPN+ - Luke Hallett, Harris Eisenberg

"A" 3rd pl.: Boston College vs. Rhode Island, 5:00, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

"A" semi.: Loyola Marymount vs. Florida State, 5:30, CBS SN - Chick Hernandez, Bob Wenzel

Jacksonville Classic

Semi.: Colorado State vs. Creighton, 5:45, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

5th pl.: Davidson vs. East Carolina, 6:00, ESPNU - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Texas Southern @ NC State, 6:00, ACC RSN - Tom Werme, Mike Gminski

Grambling @ Iowa State, 6:00, ESPN+ - Brent Blum, Scott Christopherson

Eckerd @ FL Gulf Coast, 6:00, ESPN+ - Tom James, J. Webb Horton

Champ.: 22 St. Bonaventure vs. Marquette, 7:30, ESPN - Rich Hollenberg, Debbie Antonelli

Myrtle Beach Invitational

Louisiana @ Indiana, 7:30, B1G - Jeff Levering, Stephen Bardo

"A" champ.: Utah vs. Tulsa, 7:30, FloHps - Spencer Siegel, Ben Stoutt, Katerina Biancardi

Sunshine Slam

"A" semi.: SMU vs. Missouri, 8:00, CBS SN - Chick Hernandez, Bob Wenzel

Jacksonville Classic

Florida A&M @ Miami, 8:00, ACCN - Mike Monaco, Paul Biancardi

Semi.: Northeastern vs. Southern Illinois, 8:00, ESPN3 - Brad Wells, Kevin Lehman

Paradise Jam

3rd pl.: New Mexico State vs. Indiana State, 8:30, ESPN2 - Chuckie Kempf, King McClure

Charleston Classic

Champ.: Arizona vs. 4 Michigan, 9:30, ESPN - John Schriffen, Robbie Hummel

Roman Main Event

Northern Colorado @ Cal Baptist, 10:00, ESPN+ - Pep Fernandez

3rd pl.: Wichita State vs. UNLV, 11:59, ESPN2 - John Schriffen, Robbie Hummel

Roman Main Event

^Website called Pass the Ball

°= Battle on the Beach