2006 World Cup

From 506 Archive
Jump to navigation Jump to search

All times given in U.S. Eastern Daylight Time (UTC-4). Local time for the tournament was six hours ahead of that.

ESPN's commentator pairings included Dave O'Brien with Marcelo Balboa, JP Dellacamera with John Harkes, Rob Stone with Robin Fraser, Glenn Davis with Shep Messing and Adrian Healey with Tommy Smyth.

A June 3 feature in the Pittsburgh Post-Gazette included the tidbit that Dellacamera was scheduled for 18 games; we've identified seven of them so far.

The Miami Herald of June 9 noted that "about 35 percent of games will be called from the network's Bristol, Conn., studios." Thirty-five percent of 64 games is between 22 and 23. And the Minneapolis Star-Tribune records that Davis-Messing and Healey-Smyth were the studio crews.

Group stage

Friday, June 9

Germany-Costa Rica at Munich, 12:00, ESPN2. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Poland-Ecuador at Gelsenkirchen, 3:00, ESPN2. Adrian Healey, Tommy Smyth.


Saturday, June 10

England-Paraguay at Frankfurt, 9:00 AM, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Trinidad and Tobago-Sweden at Dortmund, 12:00, ABC. JP Dellacamera, John Harkes.

Argentina-Ivory Coast at Hamburg, 3:00, ESPN2. Glenn Davis, Shep Messing.


Sunday, June 11

Serbia and Montenegro-Netherlands at Leipzig, 9:00 AM, ESPN2. JP Dellacamera, John Harkes.

Mexico-Iran at Nuremberg, 12:00, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Angola-Portugal at Cologne, 3:00, ESPN2.


Monday, June 12

Australia-Japan at Kaiserslautern, 9:00 AM, ESPN2. Glenn Davis, Shep Messing.

United States-Czech Republic at Gelsenkirchen, 12:00, ESPN2. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Italy-Ghana at Hanover, 3:00, ESPN2. JP Dellacamera, John Harkes.


Tuesday, June 13

South Korea-Togo at Frankfurt, 9:00 AM, ESPN2.

France-Switzerland at Stuttgart, 12:00, ESPN2.

Brazil-Croatia at Berlin, 3:00, ESPN2. JP Dellacamera, John Harkes.


Wednesday, June 14

Spain-Ukraine at Leipzig, 9:00 AM, ESPN2.

Tunisia-Saudi Arabia at Munich, 12:00, ESPN2.

Germany-Poland at Dortmund, 3:00, ESPN2.


Thursday, June 15

Ecuador-Costa Rica at Hamburg, 9:00 AM, ESPN2.

England-Trinidad and Tobago at Nuremberg, 12:00, ESPN2.

Sweden-Paraguay at Berlin, 3:00, ESPN.


Friday, June 16

Argentina-Serbia and Montenegro at Gelsenkirchen, 9:00 AM, ESPN2.

Netherlands-Ivory Coast at Stuttgart, 12:00, ESPN2. Adrian Healey, Tommy Smyth.

Mexico-Angola at Hanover, 3:00, ESPN. Rob Stone, Robin Fraser.


Saturday, June 17

Portugal-Iran at Frankfurt, 9:00 AM, ESPN2.

Czech Republic-Ghana at Cologne, 12:00, ABC. Adrian Healey, Tommy Smyth.

Italy-United States at Kaiserslautern, 3:00, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.


Sunday, June 18

Japan-Croatia at Nuremberg, 9:00 AM, ABC. Rob Stone, Robin Fraser.

Brazil-Australia at Munich, 12:00, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

France-South Korea at Leipzig, 3:00, ABC.


Monday, June 19

Togo-Switzerland at Dortmund, 9:00 AM, ESPN2.

Saudi Arabia-Ukraine at Hamburg, 12:00, ESPN2.

Spain-Tunisia at Stuttgart, 3:00, ESPN2.


Tuesday, June 20

Ecuador-Germany at Berlin, 10:00 AM, ESPN.

Costa Rica-Poland at Hanover, 10:00 AM, ESPN2.

Sweden-England at Cologne, 3:00, ESPN.

Paraguay-Trinidad and Tobago at Kaiserslautern, 3:00, ESPN2.


Wednesday, June 21

Portugal-Mexico at Gelsenkirchen, 10:00 AM, ESPN.

Iran-Angola at Leipzig, 10:00 AM, ESPN2.

Netherlands-Argentina at Frankfurt, 3:00, ESPN.

Ivory Coast-Serbia and Montenegro at Munich, 3:00, ESPN2.


Thursday, June 22

Czech Republic-Italy at Hamburg, 10:00 AM, ESPN2.

Ghana-United States at Nuremberg, 10:00 AM, ESPN. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Japan-Brazil at Dortmund, 3:00, ESPN.

Croatia-Australia at Stuttgart, 3:00, ESPN2.


Friday, June 23

Saudi Arabia-Spain at Kaiserslautern, 10:00 AM, ESPN.

Ukraine-Tunisia at Berlin, 10:00 AM, ESPN2.

Togo-France at Cologne, 3:00, ESPN.

Switzerland-South Korea at Hanover, 3:00, ESPN2.

Round of 16

Saturday, June 24

Germany-Sweden at Munich, 11:00 AM, ABC.

Argentina-Mexico at Leipzig, 3:00, ESPN.


Sunday, June 25

England-Ecuador at Stuttgart, 11:00 AM, ABC.

Portugal-Netherlands at Nuremberg, 3:00, ESPN.


Monday, June 26

Italy-Australia at Kaiserslautern, 11:00 AM, ESPN.

Switzerland-Ukraine at Cologne, 3:00, ESPN.


Tuesday, June 27

Brazil-Ghana at Dortmund, 11:00 AM, ESPN. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Spain-France at Hanover, 3:00, ESPN.

Quarterfinals

Friday, June 30

Germany-Argentina at Berlin, 11:00 AM, ESPN. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Italy-Ukraine at Hamburg, 3:00, ESPN2.


Saturday, July 1

England-Portugal at Gelsenkirchen, 11:00 AM, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.

Brazil-France at Frankfurt, 3:00, ESPN. JP Dellacamera, John Harkes.

Semifinals

Tuesday, July 4

Germany-Italy at Dortmund, 3:00, ESPN. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.


Wednesday, July 5

Portugal-France at Munich, 3:00, ESPN. JP Dellacamera, John Harkes.

Third place playoff

Saturday, July 8

Germany-Portugal at Stuttgart, 3:00, ESPN. JP Dellacamera, John Harkes.

Final

Sunday, July 9

Italy-France at Berlin, 3:00, ABC. Dave O'Brien, Marcelo Balboa.