2022-23 FA Cup/FA Community Shield

From 506 Archive
Jump to navigation Jump to search

As compiled by Wareagle98 and fishlipsmcgee:


This post documents all of the ESPN, BBC/ITV/S4C, TalkSport, 5 Live, BBC Local Radio and World Feed commentators/reporters for all of the televised FA Cup matches for the 2022-2023 season, as well as the 2022 FA Community Shield. Information is compiled from various sources such as Digital Spy UK, Twitter (LaGuiaPambolera, DeportivaCR, the ICDB, commentators who use Twitter, etc.), and games that I watch. All times Eastern.


2022 FA Community Shield (Wembley Stadium)

Saturday, July 30th

12:00pm

Liverpool vs. Manchester City

ITV/STV/UTV: Sam Matterface and Lee Dixon

LFCTV (audio commentary): Steve Hunter and Mark Wright

World Feed (ESPN+ / SportsNet One): Martin Tyler and Stewart Robson

ESPN+ Spanish Commentary: Ricardo Ortiz and Andrés Agulla (off monitor at ESPN HQ in Bristol, CT)

TalkSport: Joe Shennan and Stuart Pearce

5 Live: Ian Dennis, Dion Dublin and Matthew Upson

BBC Radio Merseyside: James Mountford and Mark Walters

BBC Radio Manchester: Andy Buckley


4th Qualifying Round

Saturday, October 15th

8:00am

Blyth Spartans vs. Wrexham

ESPN2/+: Guy Mowbray and Alan Smith

BBC Radio Newcastle: Simon Pryde and Paul Dixon

BBC Radio Wales: Bryn Tomos and Kevin Ratcliffe


Tuesday, October 18th

2:50pm

Wrexham vs. Blyth Spartans [REPLAY]

ESPN2/+: Guy Mowbray, Alan Smith, and Joe Thompson

BBC Radio Wales: Dylan Griffiths and Kevin Ratcliffe


1st Round

Friday, November 4th

3:45pm

Sheffield Wednesday vs. Morecambe

BBC Radio Lancashire / BBC MOTD: Dan Jewell and Mark Atkins

BBC Radio Sheffield: Rob Staton and Chris Turner


3:55pm

Hereford vs. Portsmouth

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Simon Brotherton and Clive Allen

BBC2 (ENG / SCO / WAL) / BBC Online (NI): Steve Bower and Danny Gabbidon


Saturday, November 5th

8:00am

South Shields vs. Forest Green Rovers

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World): Dan Mason and Lee Hendrie

BBC1: Robyn Cowen and Stephen Warnock


10:00am

Bolton Wanderers vs. Barnsley

BBC Radio Manchester / BBC MOTD: Jack Dearden and Dean Holden

BBC Radio Sheffield: Jonathan Bell


11:00am

Charlton Athletic vs. Coalville Town

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): James Fielden and Matthew Upson

Weymouth vs. Wimbledon

BBC Radio Solent / BBC MOTD: Laurence Herdman and Ian Hutchinson

Stockport County vs. Swindon Town

BBC Radio Wiltshire / BBC MOTD: Andrew Hawes and Phil Smith

Solihull Moors vs. Hartlepool United

BBC Radio Tees / BBC MOTD: Rob Law and Joe Ramage

Port Vale vs. Exeter City

BBC Radio Devon / BBC MOTD: Jim Dale and Alan Tonge

Milton Keynes Dons vs. Taunton Town

BBC Radio Somerset / BBC MOTD: Sheridan Robins and Josh Perkins

Gateshead vs. Stevenage

BBC Radio Newcastle / BBC MOTD: Colin White and Paul Dixon

Doncaster Rovers vs. King's Lynn Town

BBC Radio Norfolk / BBC MOTD: Nick Bowler

BBC Radio Sheffield: Tom Biltcliffe

Chippenham Town vs. Lincoln City

BBC Radio Wiltshire / BBC MOTD: Joel Holt

Cheltenham Town vs. Alvechurch

BBC Radio Hereford & Worcester / BBC MOTD: Trevor Owens

Carlisle United vs. Tranmere Rovers

BBC Radio Cumbria / BBC MOTD: James Phillips and Chris Lumsdon

Buxton vs. Merthyr Town

BBC Radio Derby / BBC MOTD: Kacper Misiarz and Rachel Salmon

Boreham Wood vs. Eastleigh

BBC Radio Solent / BBC MOTD: Ian Wilding

Barrow vs. Mansfield Town

BBC Radio Cumbria / BBC MOTD: Adam Johnson and John Goodwin

Chesterfield vs. Northampton Town

BBC Radio Sheffield: Paul Fisher

Newport County vs. Colchester United

BBC Radio Wales: Mark Poyser and Mark O'Brien

Grimsby Town vs. Plymouth Argyle

BBC Radio Devon: Anthony Wareing and Hasney Aljofree

Crawley Town vs. Accrington Stanley

BBC Radio Lancashire: Robert Dugmore and Luke Pearson

Burton Albion vs. Needham Market

BBC Radio Derby: Dave Fletcher and Aaron Webster


Sunday, November 6th

7:30am

Wrexham vs. Oldham Athletic

World Feed (ESPN+ / Sportsnet East / Ontario / West / Pacific / World): Jonathan Pearce and Stewart Robson

ITV/STV/UTV: Sam Matterface, Andros Townsend, and Gabriel Clarke

BBC Radio Wales: Dylan Griffiths and Andy Morrell

BBC Radio Manchester: Jack Dearden and Pete Wild


9:00am

Woking vs. Oxford United

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+):

[Match was postponed 4 hours before kick-off due to a waterlogged pitch.]

Curzon Ashton vs. Cambridge United

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Kevin Keatings and Sam Parkin

BBC MOTD: Steven Wyeth


10:00am

Torquay United vs. Derby County

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Daniel Mann and Michael Brown

ITV/STV/UTV: Jon Champion, Adam Virgo, and Katie Shanahan

BBC MOTD: Martin Fisher


Monday, November 7th

2:45pm

Bracknell Town vs. Ipswich Town

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World): Martin Tyler and Nigel Spackman

ITV4: Sam Matterface, Lee Dixon, and Becky Ives

BBC Radio Berkshire / BBC MOTD: Tim Dellor and Mick Gooding

Talksport 2: Ian Danter, David Connolly, and Jason Bourne


Monday, November 14th

2:30pm

Chelmsford City vs. Barnet

BBC Radio Essex / BBC MOTD: Victoria Polley and Glenn Pennyfeather


Tuesday, November 15th

2:45pm

Derby County vs. Torquay United [REPLAY]

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World): Dave Farrar and Stewart Robson

BBC3: Mark Scott and Stephen Warnock

BBC Radio Derby: Ed Dawes and Eric Steele

Wimbledon vs. Weymouth [REPLAY]

BBC Radio Solent / BBC MOTD: Laurence Herdman and Ian Hutchinson

Cambridge United vs. Curzon Ashton [REPLAY]

BBC Radio Manchester / BBC MOTD: Alex Whitington and Calvin Andrew

Gillingham vs. Fylde [REPLAY]

BBC Radio Kent / BBC MOTD: Benjamin Watts and Peter Lloyd

Hartlepool United vs. Solihull Moors [REPLAY]

BBC Radio Tees / BBC MOTD: Rob Law and Eddie Kyle



Wednesday, November 16th

2:45pm

Salford City vs. Peterborough United [REPLAY]

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World): Dan Mason and Clive Allen

ITV4: Sam Matterface, Andros Townsend, and Becky Ives

BBC Radio Manchester / BBC MOTD: Mike Minay and Danny Lloyd

Woking vs. Oxford United

World Feed (ESPN+): Nigel Adderley and Gary Breen

BBC Radio Oxford / BBC MOTD: Nathan Cooper and James Constable


2nd Round

Saturday, November 26th

7:45am

King's Lynn Town vs. Stevenage

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World): Paul Dempsey and Adam Virgo

BBC1: Steven Wyeth, Rachel Brown-Finnis, and Will Perry

Talksport 2: John Dunn and Adrian Clarke


10:00am

Forest Green Rovers vs. Alvechurch

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Dan Roebuck and Gary Breen

BBC1: Mark Scott, Stephen Warnock, and Betty Glover

BBC Radio 5 Sports Extra / BBC Radio Gloucestershire: Billy Hunt and Josh Evans

BBC Radio Hereford and Worcestershire: Steve Carley

Cambridge United vs. Grimsby Town

BBC Radio Cambridgeshire / BBC MOTD: Mark Johnson and Doug Shulman

BBC Radio Humberside: John Tondeur and Gary Croft

Charlton Athletic vs. Stockport County

BBC Radio Manchester / BBC MOTD: Bill Rice and Calvin Andrew

BBC Radio London: Nick Godwin, Louis Mendez, and Steve Brown

Oxford United vs. Exeter City

BBC Radio Devon / BBC MOTD: Sohail Sahi and James Harris

BBC Radio Oxford: Nathan Cooper, Nick Harris, and Peter Rhoades-Brown

Portsmouth vs. Milton Keynes Dons

BBC Radio Solent / BBC MOTD: Andrew Moon and Paul Robinson

BBC Radio Three Counties: Geoff Doyle and Paul Dixon

Sheffield Wednesday vs. Mansfield Town

BBC Radio Nottingham / BBC MOTD: Jake Garner and Craig Armstrong

BBC Radio Sheffield: Andy Giddings and Brian Laws

Walsall vs. Carlisle United

BBC Radio WM / BBC MOTD: Mike Taylor and Liam Bennett

BBC Radio Cumbria: James Phillips and Chris Lumsdon

Accrington Stanley vs. Barnet

BBC Radio Lancashire / BBC MOTD: Dan Jewell and Brett Ormerod

Hartlepool United vs. Harrogate Town

BBC Radio Tees / BBC MOTD: Rob Law and Eddie Kyle

Shrewsbury Town vs. Peterborough United

BBC Radio Cambridgeshire / BBC MOTD: Nathan Albon and Chris Dowsett

Wimbledon vs. Chesterfield

BBC Radio Sheffield / BBC MOTD: Paul Fisher

Barnsley vs. Crewe Alexandria

BBC Radio Sheffield / BBC MOTD: Adam Oxley


10:15am

Wrexham vs. Farnborough

ESPNEWS / ESPN+: Alistair Mann and David Phillips

S4C / BBC MOTD [EN only]: Gareth Roberts and Marc Lloyd Williams [WELSH] / Mike Davies and Gareth Owen [ENGLISH]

BBC Radio Wales: Bryn Law and Andy Morrell


12:00pm

Dagenham and Redbridge vs. Gillingham

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World / BBC MOTD): Wayne Boyce and Stewart Robson

BBC Radio 5 Sports Extra / BBC Radio Kent: Benjamin Watts and Peter Lloyd



Sunday, November 27th

7:30am

Ebbsfleet United vs. Fleetwood Town

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+ / BBC MOTD): Dan Mason and Sam Parkin

ITV1/STV/UTV: Joe Speight, Adam Virgo, and Antoine Allen

BBC Radio 5 Sports Extra / BBC Radio Kent: Benjamin Watts and Charles Webster


9:00am

Bristol Rovers vs. Boreham Wood

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Phil Blacker and Clive Allen

BBC MOTD: Sohail Sahi

BBC Radio Bristol / BBC Radio Somerset: Ed Hadwin and Keith Brookman

Burton Albion vs. Chippenham Town

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+): Dan O'Hagan and Courtney Sweetman-Kirk

BBC MOTD: Alistair Mann

BBC Radio Derby: Dave Fletcher and Aaron Webster

BBC Radio Wiltshire: Joel Holt, Ian Longdon, and Joe Hanks


10:15am

Newport County vs. Derby County

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+ / BBC MOTD): Dave Farrar and Stewart Robson

ITV1/STV/UTV: Adam Summerton, Siobhan Chamberlain, and Becky Ives

BBC Radio 5 Sports Extra / BBC Radio Wales: Bryn Law and Jason Perry

BBC Radio Derby: Ed Dawes and Charlie Palmer


12:00pm

Ipswich Town vs. Buxton

World Feed (ESPN+ / Sportsnet Now+ / BBC MOTD): Chris Sharples and Lee Hendrie

BBC Radio 5 Sports Extra / BBC Radio Suffolk: Brenner Woolley and Stuart Ainsley

BBC Radio Derby: Kacper Misiarz and Kevin Wilson


Wednesday, December 7th

2:45pm

Stockport County vs. Charlton Athletic [REPLAY]

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World):

ITV4:


Thursday, December 8th

2:15pm

Gillingham vs. Dagenham and Redbridge [REPLAY]

World Feed (ESPN+ / Sportsnet World):

BBC3: